İnternetten Alışveriş Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Değişen dünya ile birlikte artık günümüzde yaşantımızı kolaylaştıran pek çok unsur mevcut. Bunlar arasında en dikkat çeken değişimlerden birisi ise internetten alışveriş. İhtiyacımız olan hemen her şeyi artık internet üzerinden sipariş edebilme imkanına sahibiz ancak bunu yaparken de dikkat etmemiz gereken bazı hususlar var. Peki online alışveriş yaparken özellikle nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Satıcının kimliğini araştırın!

İnternet üzerinden alışveriş yapacaksanız, alışveriş yapacağınız web sitesinin iletişim bilgilerini mutlaka kontrol edin. Böyle bir kurum gerçekten var mı, verilen iletişim bilgileri doğru mu tüm bunları araştırmanız gerekiyor. Adres, telefon, e-mail, iletişim formu gibi bilgileri öncelikli olarak kontrol edin. Ayrıca sırf site adresinin sonunda tr uzantısı olduğu için bir alışveriş sitesine güvenmeyin zira bu uzantı sitenin mutlaka Türkiye'de bulunduğu ve buradan yönetildiği anlamına gelmez.

Her zaman yorumları okuyun ama her yoruma da güvenmeyin!

Online satış yapan en büyük sitelerin geri bildirim aldıkları bölümler bulunmaktadır. Böylece alıcılar, karşısındaki kişi ya da kurumun güvenilir olup olmadığı konusunda fikir sahibi olur. Ancak bunu yaparken de dikkatli olmalısınız. Her ürün farklı insanlar için farklı beklentiler anlamına gelebilir. Bir ürün başkası için son derece yetersiz ve kalitesiz şeklinde yorumlanabilirken bir başkası için oldukça tatminkar olabilir.

Piyasaya göre haddinden fazla ucuz ürüne kanmayın!

Her ürünün belirli bir maliyeti vardır ve fiyatlar buna göre belirli bir aralıkta seyreder. Özellikle çok iyi bilinen bir markanın ürününü piyasada hiçbir şekilde olmayacak bir fiyata gördüyseniz kesinlikle temkinli olun. Markanın piyasa araştırmasını online olarak kolayca yapabilir ve ortalama fiyatına dair bir veri elde edebilirsiniz. Örneğin A marka bir ürünün piyasa fiyatı 200 TL iken size bu ürünü 50 TL'den gönderme vaadinde bulunan bir satıcı sizin için çok sayıda soru işareti anlamına gelmeli.

Güvenli web sitelerinden alışveriş yapın!

SSL (Secure Sockets Layer) bulunmayan web sitelerine güvenmeyin. Bunu bazı yöntemlerle kontrol edebilirsiniz. Örneğin, ödeme sayfasına geldiğinizde web sitesinin adres bölümünde bir kilit işareti bulunmalı ve "http" yerine "https" şeklinde başlamalıdır. Ayrıca "Green Bar" yani güvenli yeşil adres çubuğu bulunmasına dikkat edin. Bu yeşil adres çubuğu en üst seviye güven ürünü olarak tasarlanan EV (Extended Validation) Genişletilmiş Onaylama anlamına gelmektedir. Bu ibareye sahip sertifikalar "Yeşil Adres Çubuğu" özelliği ile diğer SSL setifikalarından farklı olarak tarayıcının adres çubuğunda görüntülenen özel bir güven logosuna sahiptir. Bu sayede kullanıcılara en üst düzeyde güven sağlamaktadır.

Kredi kartı harcamalarınızı düzenli kontrol edin!

Ekstrenizin postayla size gelmesini beklemek yerine banka kartı ve kredi kartı harcamalarınızı düzenli olarak kontrol edin ve sizden habersiz yapılan bir işlem olduğunu fark ettiğiniz anda bunu derhal bankanıza bildirin.

Web sitesinin genel görünümünü inceleyin!

Alışveriş yapacağınız web sitesinin güven verebilmesi için profesyonel bir görünüm sergilemesi gerekmektedir. Pek çok sahte web sitesi, içerisinde yazım hataları, düşük kaliteli fotoğraflar içerir ve garip bir görüntüye sahiptir. Özellikle gereğinden fazla "ucuz", ve "sezon sonu" gibi ifadelerin yer alması ayrı bir soru işaretidir. Zira profesyonel satıcılar bu tür ifadelere çok yer vermezler.

Web sitesinin Kullanım Koşullarını ve Satış Sözleşmesini okuyun!

Online satış yapan şirketler, sitelerinde mutlaka bir kullanım koşulları ve satın alanlar için ön bilgilendirme ve satış sözleşmesi bulundurur. En güvenilir firmalar bile e-posta adreslerinizi 3. kişilerle paylaşabileceği için bu kullanım koşullarında bilgilerinizin paylaşılmayacağına dair ibarelerin yer almasına dikkat edin.

Abartılı anlatım ve fotoğraflara dikkat edin!

Online alışverişte size sunulan fotoğrafların aşırı abartılı bir şekilde lüks gösterilmesine rağmen fiyatlarının çok ucuz olması sizin için soru işareti olmalı. Sahte siteler ilginizi çekmek için bu yöntemlere başvurabilir. Bu nedenle fotoğrafta gördüğünüz ürünün istenilen fiyata satılıp satılamayacağını iyi değerlendirin. Aksi halde fotoğrafta gördüğünüzden çok daha kalitesiz bir ürünle karşılaşabilirsiniz.

Güvenli Ödeme Yöntemi ile ödeme yapın!

Her zaman ödemenizi yaptığınız sayfadaki adres çubuğunda kilit ibaresi olmasına ve adresin "https" ile başlamasına dikkat edin. Ödemenizi kredi kartı ile yapmayı tercih edin çünkü bu şekilde herhangi bir sahte site ile karşılaştığınızda bankanız aracılığı ile kartınıza para iadesi alabilirsiniz. Banka havalesi ile ödeme yönteminden mümkün olduğunca kaçının. Ayrıca kredi kartı ile ödeme yaparken 3D güvenlik doğrulaması yapıldığından, yani bilgileri direk bankanızla irtibata geçerek verdiğinizden emin olun.

Gönderi numarası isteyin!

Sipariş ettiğiniz ürün kargoya verildiğinde bir gönderi numarası oluşur. Bazı sitelere üye olduğunuzda verdiğiniz siparişleriniz ile ilgili sitedeki hesabınızdan gönderi takibi yapabilirsiniz. Ancak bu numarayı almadığınızda kargonuzun durumu hakkında bilgi edinemezsiniz. Sistem üzerinden siparişlerinizin kargoya verilip vermediğini, ne zaman elinizde olacağını öğrenebilirsiniz.

Farkonda

Moda Ekibi